Hangi Tarayıcıyı Kullanmalıyım? Tarayıcıları Karşılaştıralım!

Hangi Tarayıcıyı Kullanmalıyım?

Tarayıcı seçerken genellikle herkes hız koşuluna bakar ama arka planda durum böyle değildir. Tarayıcı arka planda çok işlev yürütüyorsa bilgisayarı yavaşlatabilir. Kullanıcılar genellikle hızlı, Ram az tüketen, kullanıcı dostu tarayıcılar ararlar. Tabi ki tarayıcı seçerken onun özellikleri de seçim de önemli rol kapsar. Bu yazımızda sizlere bazı tarayıcıları karşılaştırarak en iyi size gelen tarayıcıyı seçmenizi kolaylaştıracağız.

Tarayıcı seçiminde sizlere önerimiz öncelikle Ram kullanımı az olan ve hızlı olup özellikleri size göre olan tarayıcı seçmenizdir. Çünkü özellikleri çok olup işinize yaramayacak kullanıcı dostu olmayan tarayıcıları kullanmak sizlere bir ekstra katkı sunmayacaktır.

1- Google Chrome

google-chrome

Google’nin de söylediği gibi “Basit, Güvenli ve Hızlı” ama bilgisayarın arka planını da kullanmıyor değil!

Hangi Tarayıcıyı Kullanmalıyım? diyorsunuz ve bu konuda sizlere ilk olarak Chrome’dan yani bildiğiniz üzere en yaygın olan tarayıcılardan biri olan bu tarayıcıdan bahsetmek istiyorum. Bu karşılaştırmamız da da karşımızda olması tamamen normal.

Google internet devi bir şirket olduğundan internette kullanılan çoğu şeyin altında Google bulunuyor ve Chrome tarayıcısında sizlere Google özelliklerini daha iyi bir şekilde sunuyor. Chrome tarayıcısı güçlü bir altyapıda, kullanımı kolay, sade bir tasarımla eşsiz bir tarayıcı kullanımı sunuyor. Hatta Chrome’un internet sürümünde tarayıcı reklam engellemeyi bile sağlıyor.

Chrome veri güvenliği yönünden sizlere şifrelemesiyle mükemmel bir güvenlik sağlıyor. Ayrıca girdiğiniz sitelerde güvenli bir şifre oluşturmak isterseniz Chrome’un şifre oluşturma sistemini kullanabilirsiniz. Google Chrome aynı zamanda kaydettiğiniz kullanıcı adlarını ve şifreleri eğer kaydederseniz hesabınıza kaydediyor ve bir dahaki girişinizde kullanıcı adı veya şifrenizi girmeden otomatik girmenizi sağlıyor.

Mobil uygulamasıyla bir Android devi olan Chrome uygulamasında aynı bir masaüstü uygulamasıymış gibi her türlü özelliğini mobilde sunarak güçlü, hızlı, kaliteli bir hizmet sunuyor. Ayrıca App Store‘dan da Google Chrome’i indirebilirsiniz. Chrome’un masaüstü ve mobil uygulamalarında herhangi bir kaydettiğiniz mesaj, kelime vb. Google hesabınıza yedeklenerek siz uygulamayı silip tekrar yükleseniz bile bir daha girmenize gerek kalmıyor. Sadece senkronizasyon yapmanız yeterli. Adres girme çubuğu da gelişmiş olan Chrome hesaplama işlemlerini, para çevirme işlemlerini, maç sonuçlarını hızlıca gösteriyor. Ayrıca yazılım sektöründe tasarımlar vs. çoğu yazılımcı tarafından Chrome baz alınarak yapılıyor.

Google Chrome İndir

2- Microsoft Edge

microsoft-edge

Windows’u ilk kullanırken güzeldi ama sonrasında…

Windows kullanıcılarına Windows 10 ile gelen Microsoft Edge tarayıcısı, Internet Explorer’un 11. sürümünün yerine çıkmış olup Internet Explorer’da ki hataları giderilmiş sade bir arayüzlü bir tarayıcıdır. Tarayıcıda benim gördüğüm hatalar ise sekme geçişlerinde bozukluklar bulunuyor. Ayrıca tarayıcı bilgisayarla alakası olmayan bir biçimde yavaş bir şekilde işlev görüyor. Bu yüzden ben Windows 10’da ki Microsoft Edge’den Google Chrome’a ve günlük olarak kullandığım Brave’a geçtim.

Bu tarayıcı Chrome’un Google ile bağlılığı gibi Windows ile bağlı bir çok desteği/entegrasyonu bulunuyor. Ayrıca tarayıcıda şifrelerinizi kaydedebilirsiniz. Tarayıcıda bulunduğunuz sekmede çizim/boyama yapıp renkleri ayarlayabilir, yaptığınız sekmedeki fotoğrafı kaydedebilirsiniz. Chrome’un Uzantı mağazası olduğu gibi Edge’nin de uzantıları Microsoft Store’da bulunuyor.

Son olarak bu tarayıcıda özel bir sekme değil de özel bir panel var, örneğin geçmişi veya indirilenleri açtığınızda sizi yeni bir sekme beklemiyor. Siz bulunduğunuz sekmenin sağ tarafından işlemlerinizi kolayca yapabiliyorsunuz.

3- Mozilla Firefox

mozilla-firefox

Harika performansıyla çalışılmış bir tarayıcı!

Google Chrome’dan sonra gelen Firefox performansını son zamanlarda çok iyi bir şekilde geliştirdi. Yine diğer tarayıcılar gibi sade ve şık bir tasarımı bulunuyor. Ayrıca Firefox’un alternatif tarayıcıları bulunuyor.

Firefox Quantum’da bulunan işlemcilerin bir çok çekirdeğinden yararlanarak sizlere güçlü işlemciniz varsa harika bir farklılık, benzersizlik sunuyor. Ayrıca Firefox’ta uzantılar Chrome gibi kütüphane şeklinde. Chrome’da olduğu gibi Firefox’ta da senkronizasyon mevcut bunun için Firofox hesabı açmanız gerekmektedir. Gizliliğe önemli bir şekilde Firefox önem vermektedir. Güvende olmanız için elinden geleni yapmaktadırlar.

Mobil uyumluluğu ise on numara beş yıldız diyebiliriz. Aynı bilgisayardaki hazzı veren uygulama ne isterseniz sizlere sunuyor. Firefox kendi yazılarında genellikle kâr amacı gütmediğini güvenli bir internet anlayışı gösterdiğini söylemektedir. Chrome’dan sonra ilk tercihiniz Firefox olabilir.

Mozilla Firefox İndir

4- Opera

opera

Chrome yoksa Opera var!

Okumaya devam ediyorsanız Hangi Tarayıcıyı Kullanmalıyım? sorusuna yanıt bulamamışsınızdır galiba. Chrome ile aynı derecede özellikler taşıyan, hızlı bir tarayıcı olan Opera çok benzer bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır. Opera hoş arayüzü ile kullanıcılarına saf, temiz bir kullanış sunuyor.

Opera’da ilginizi çeken yazıları saklayabilirsiniz. Hızlı erişim sayfası ile en çok ziyaret yaptığınız siteleri görebilirsiniz. Uzantı konusunda Opera, Chrome mağazasındaki uzantıları desteklemekte olup Opera’ya Chrome Web Mağazası’ndan uzantı indirebilirsiniz. Microsoft Edge gibi ön görüşlü panel sistemleri olan Opera kullanıcıyı sıkmayıp işlemleri hızlı yapmak üzere kurulmuş bir tarayıcı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mobil uygulamasını bilgisayardaki gibi rahatça kullanmanız için yapılmış olup sizlere kolay, rahat bir kullanım sunuyor. Chrome’den sonra insanların en çok kullandığı Opera tarayıcısını sizlere önerebilirim.

5- Safari

safari

Apple’ın güvenli tarayıcısı!

iPhone ve iPad gibi cihazlarla uyumlu çalışan Safari MacOS işletim sistemli makinelerde kullanabilirsiniz. Windows ve Linux gibi diğer işletim sistemli makinelerde Safari kullanılmamaktadır.

Uzantı kütüphanesi pek geniş olmayan Safari iCloud ile entegre biçimde çalışmaktadır. Ayrıca Apple ürünlerinizi Safari ile uyumlu hale getirerek tarayıcı geçmişlerini, yer imlerini, otomatik tamamlama gibi bilgileri senkronizasyon yapabilirsiniz.

Safari’ye Göz Atın

6- Vivaldi

vivaldi

Kullanıcı dostu Vivaldi!

Bu tarayıcının aslında varoluş amacı kullanıcı tarayıcını tasarlasın mantığı olabilir. Çünkü Vivaldi’de istediğiniz çoğu şeyin örneğin, adres çubuğunun nerede olacağı, sekmelerin nerede çıkacağı gibi daha bir çok örneği olan araçları istediğiniz yere yerleştirebiliyor, tarayıcıyı istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz.

Mobil sürümü daha tam olarak gelişmemiş olan Vivaldi masaüstü tarayıcılar arasında senkronizasyon görevini tam anlamıyla yerine getiriyor. Şifrelerinizi, uzantılarınızı hatta tarayıcı geçmişinizi taşıyabileceğiniz ve daha da bir çok bilginizi senkronizasyon yapıp diğer hesaplarınıza aktarabileceğiniz harika bir senkronizasyon sistemi sunmakta.

7- Brave

Cesur, güçlü, kuvvetli bir Tarayıcı, Brave!

Tarayıcı arayanlara tavsiye ettiğim kullanıcı dostu, güvenilir, gizliliğe önem veren piyasadaki en kaliteli tarayıcı söyleyebileceğim tarayıcılardan biri şu an bu tarayıcıyı kullanıyorum, yanında Chrome tarayıcısını da yedek olarak kullanmaktayım. Sizlere önerim Brave.

Reklamları engelleme konusunda harika bir güvenli, güçlü bir tarayıcı olan Brave kendi sitesinde bahsettiği üzere büyük haber sitelerini mobil olsun, masaüstü olsun Chrome, Safari ve Firefox‘tan 6 kat daha hızlı yüklediğini söylemektedir.

Gerçek gizliliği göz önünde bulunduran Brave kullanıcılarının gizliliği konusunda üstüne düşmektedir. Ayrıca siz herhangi bir siteye ulaşmadan önce birkaç sunucuya göz atarak, ziyaret ettiğiniz sitelerdeki konumunuzu maskeler. Uzantı ve tema gibi kütüphanelerini Google altyapısından yararlanan Brave harika kullanıcı dostu özellikleriyle ve ayrıca Türkçe desteğiyle harika bir tarayıcı kullanım deneyimi sunuyor.

Son olarak Brave Ads özelliği kullanıcılara para kazandırmakta. Brave Ads özelliğiyle sistem reklamlarını görerek Basic Attention Token (BAT) kazanırsınız. İsterseniz de bu özelliği kapatabilirsiniz. Ayrıca bu reklamları açtığınızda gizlilik bilgileriniz korunur ve başkalarının eline geçmez.

Tarayıcı kategorimize göz atmayı unutmayın!

Bir Cevap Yazın