HTTP ve HTTPS Arasındaki Fark Nedir? Hangisini Seçmeliyim?

İnternet sitelerinizi ziyaret ederken başlıca önemli olan URL adreslerinde alan adından önce URL’nin “http” veya “https” ile başladığını görürüz. Bunlar iki farklı internet şifreleme protokolüdür, diyebiliriz. Hatta genellikle internette gördüğümüz ve duyduğumuz “SSL Serfitikası” sözcüğü bu kavramlarla ilgilidir. Peki HTTP nedir, HTTPS nedir, bu konuları ele alıp hangisinin daha güvenli olduğunu inceleyelim.

HTTP Nedir?

Http URL'sine bağlanan bir resim karesi.

Kısaca anlatmak gerekirse açılımı Hyper Text Transfer Protocol’dür. Verici ile sunucu arasında paylaşılan bilginin herhangi bir şifreleme uygulanmadan işleme alınmasını sağlayan bir sistemdir. Ağız diliyle sitede “SSL yok” denildiği zaman aslında sitenin HTTP protokolü ile çalıştığı anlatılmaya çalışılmaktadır.

HTTPS Nedir?

Https URL'sine bağlanan bir resim karesi.

Açılımı Secure Hyper Text Transfer Protocol’dür. HTTP protokolüne eklenmiş bir şifreleme, güvenlik katmanıyla oluşur. Yani verici ile sunucu arasında paylaşılan bilgi şifreleme uygulayarak işleme alınmaktadır. Herhangi bir ödeme yaparken, size ait bir bilgiyi bir sitede paylaşırken SSL Serfitikası olan sitelerde şifreleme olduğundan bilgileriniz saklı kalır. Böylece internetten güvenli alışveriş imkanı ve güvenli veri transferi sağlanmış olur. “SSL’li site” sözüyle de belirtilebilen sitelerde HTTPS protokolü ile site çalışılmaktadır.

Ayrıca HTTP ve HTTPS arasındaki fark ve hangisini kullanmanız gerektiği ile ilgili biraz daha bilgi verebiliriz, devam edelim.

HTTP ve HTTPS Arasındaki Fark Nedir?

  • HTTP’li sitelerde URL’ler “HTTP://” ile, HTTPS’li sitelerde URL’ler “HTTPS://” ile başlar.
  • HTTP güvensiz olup, HTTPS güvenlidir.
  • HTTP bağlantı portu olarak 80 kullanmakta olup, HTTPS 443 bağlantı portunu kullanmaktadır.
  • HTTP sertifika doğrulaması gerektirmez, HTTPS ise dijital serfitika gerektirmektedir.
  • HTTP şifreleme yapmaz, HTTPS verileri şifreler.

HTTP ve HTTPS Arasından Hangisini Kullanmalıyım?

Bilgilerinizin güvenliği açısından, sitelerinizin güvenliği açısından, veri aktarımı bakımından sizlere HTTPS kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca sitenizin arama motorlarında gözükmesi için SSL Serfitikanızın olması gerekmektedir. SSL Serfitikası olmayan siteleri arama motorları sevmez. Eğer alışveriş siteniz var ise kart bilgileri SSL Serfitikasıyla korunur. Siteniz güvenli bir site olarak algılanır. Bu sayede satış oranınız bile artabilir. Site güvenliğiniz için SSL Serfitikası kullanın.

URL kısmında sitemizin sol tarafında varsayılan olarak bir kilit simgesi bulunmaktadır, bu simgeye tıkladığınızda “Bağlantı Güvenli” yazması HTTPS protokolü ile çalıştığını belli etmektedir. Küçük bir örnek vererek yazımızı sonlandıralım, Facebook‘a ışınlanalım ve URL kısmına tıkladığımızda başında “https://” yazdığını göreceğiz 🙂

Web Sözlüğü Web Güvenliği Haberleri

Bir Cevap Yazın