Subdomain Nedir? cPanel ile Subdomain Nasıl Oluşturulur?

Subdomain Nedir? cPanel ile Subdomain Nasıl Oluşturulur?

Selamlar, bugün sizlerle beraber Subdomain Nedir ve cPanel Yardımıyla Subdomain’in nasıl oluşturulacağını anlatacağım.

Subdomain Nedir?

Subdomain demek Türkçe karşılığı ile “Alt Alan Adı” demektir. Subdomainler ana bir domaine bağlı olarak açılabilirler.

cPanel ile Subdomain Nasıl Oluşturulur?

İlk öncelikle hostinginizin size verdiği bilgiler ile cPanel’e girişimizi sağlıyoruz. Giriş bilgilerinizi bilmiyorsanız hostinginizin “Destek” bölümüne veya destek birimine başvurabilirsiniz. Ayrıca cPanel kullanmıyorsanız diğer konularımızı inceleyebilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra ise cPanelinizin dili Türkçe ise “Alt Etki Alanları” yazıyoruz. Dili İngilizce ise “Subdomain” yazıyoruz. Bulamadıysanız alttaki resmi lütfen inceleyiniz.

Arama kutucuğuna "Alt Etki Alanları"; cPanel dilimiz İngilizce ise Arama kutucuğuna "Sub Domain" yazalım.

..ve bulduktan sonra İngilizce ise “Subdomain” yazısına Türkçe ise “Alt Etki Alanları” yazısına tıklıyoruz. Benim cPanel’ im Türkçe, bu sebepten dolayı ben “Alt Etki Alanları” yazısına tıklıyorum.

"Alt Etki Alanları" yazısına tıklayalım.

..ve şimdi ise Alt Etki Alanına Alt Etki Alanı ismini yazacağız. Anlatmak veya açmak istediğiniz Alt Etki Alanı ismi ne olsun istiyorsanız onu seçeceğiz. Örneğin, “forum.websozlugu.net” linkindeki Alt Etki Alan Adı “forum” sözcüğüdür, alt etki alan adınızı seçip “Alt Etki Alanı” kutucuğuna yazıyoruz..

Alt Etki Alanı kısmına "example.web.com" örneğindeki sitede alt etki alanımız "example" kelimesidir. Uygun bir şekilde alt etki alanınızı seçerek yazınız, etki alanı hangi domaine alt etki alanı işleyeceğinizi seçmenize yarar.

Alt Etki Alanı ismini yazdıktan sonra Etki Alanı kısmına cPanelinizde birden fazla alan adı eklemiş olabileceğinizden Alt Etki Alan Adını hangi domainde kullanacağınızı buradan seçmelisiniz, eğer domaini yanlış seçerseniz “Alt Etki Alanları” bölümüne tekrar gelip Alt Etki Alanını sildikten sonra tekrardan oluşturabilirsiniz. Daha sonra Belge Kök Dizini kısmına isterseniz bir şey yazmayabilirsiniz, burası Etki Alan Adında barınacak dosyaların kök dizinini ayarlamaktadır., yani kısacası dosyalarınızı buraya atacaksınız.

Sonra ise tüm işlemleri bitirdikten sonra Oluştur‘a basıyoruz.

Kurulum başarılı olduğunda geri döne basalım.

Bu mesajı gördüysek işlemimiz başarılı olarak sonuçlanmıştır. Artık Alt Alan Adınız oluştu, bundan sonra belirlenen kök dizine dosya attığınızda belirli Alt Alan Adında dosyalar işleyecektir. Sansürlediğim yer bizim kullandığımız hosting sitesinde ayrı bir domaindir.

Başarıyla alt etki alanımızı kurduk.

Subdomain Nedir? cPanel ile Subdomain Nasıl Oluşturulur? sorununuza umarım cevap vermişizdir. Alt Etki Alanları bölümüne girdiğimizde oluşturduğumuz Alt Etki Alan Adlarını yönetebiliriz. Son olarak bir örnek verecek olursak, https://mail.google.com/ Gmail sitesi aslında bir “google.com” alan adının bir alt etki alanıdır. Alt Etki Alan Adı ismi ise “mail” dir. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın! 🙂

Web Sözlüğü Alan Adı Kategorisi Haberleri

Bir Cevap Yazın