cPanel ile PHP Sürümü Değiştirme

Selamlar, bugün sizlere hostinginizin yönetim paneli cPanel üzerinden PHP sürümünü nasıl değiştirebileceğinizi anlatacağım. PHP sürümümüzü değiştirmek için iki adet modül bulunmakta birincisi “Select PHP Version” ikincisi ise “MultiPHP Yöneticisi“, yönetim paneliniz cPanel’de ikisi de olabilir. Bu yüzden sizlere hızlıca nasıl PHP sürümünü nasıl değiştireceğinizi anlatayım. Eğer hosting arıyorsanız buraya tıklayarak kaliteli hosting deneyimi yaşayabilirsiniz.

1- Yönetim panelimiz cPanel’e girdikten sonra en üstte bulunan “Buraya yazarak işlevleri hızlı bulun.” yazan arama kutucuğuna tıklayalım.

Select PHP Version ile PHP Sürümü Değiştirme

Select PHP Version Nedir? Select PHP Version Ne İşe Yarar?

PHP dilinin her gün gelişmesi sürüm olarak PHP Version olarak nitelendiriliyor. Yeni gelen güncellemeler eski sürümlerde çalışmadığından bir çok scriptte de PHP tabanlı sorunlar oluşturacağından PHP Version’u yükseltmemiz gerekecektir. Bu konuda Select PHP Version modülü bir kaç tık ile bizlere yardımcı olmakta.

2- Arama kutusuna “PHP” yazalım ve Select PHP Version‘u seçelim.

3- Bu kısımda bulunan “Current PHP Version” bölümünden PHP versiyonunu değiştirebiliriz. Current PHP Version bölümünün karşısındaki sayılı bölüme tıklayalım.

4- PHP sürümünü 7.4 olarak güncelleyeceğim, şimdi yapmam gereken 7.4’e tıklamak ve…

5- Son olarak seçtikten sonra 7.4 sayısının yan tarafında bir “Set as current” yazısı belirecektir, buna tıklayarak PHP sürümünü değiştirebiliriz.

MultiPHP Yöneticisi ile PHP Sürümü Değiştirme

MultiPHP Yöneticisi Nedir? MultiPHP Yöneticisi Ne İşe Yarar?

MultiPHP Yöneticisi Select PHP Version gibi PHP sürümünü değiştirmeye yarar fakat aynı hosting altındaki farklı etki alanlarına, farklı PHP sürümleri atayabilmeye imkan veren bir özelliktir.

2- Arama kutusuna “PHP” yazalım ve MultiPHP Yöneticisi‘ni seçelim.

3- Bu sayfada alt kısımda bulunan “Etki Alanı Başına PHP Sürümü Belirleyin” başlığı altında işaretlediğim alandan hangi etki alanının PHP sürümünü değiştireceksiniz seçiyoruz ve sonrasında sağ üstte işaretlediğim “PHP Sürümü” yazan yerin yanındaki kutuya tıklıyoruz.

4- Kutuya tıkladıktan sonra PHP sürümünü ne yapmak istiyorsak onu seçiyoruz, ben 7.3 yapacağım ve onu seçtim.

5- Son olarak işaretlediğim “Uygula” butonuna basıyoruz ve PHP sürümünü güncellemeyi bitiriyoruz.

WebSözlüğü cPanel Haberleri

Bir Cevap Yazın